Fotobiomodulacja PBM
Co to jest fotobiomodulacja (PBM)?
PBM zostało uznane za kluczową metodę kliniczną w medycynie przyszłości. Terapia fotobiomodulacyjna (PBMT) to forma terapii światłem oparta na procesie fotochemicznym. W terapii fotobiomodulacyjnej, w której źródło światła umieszcza się w pobliżu lub w kontakcie ze skórą, energia świetlna przenika przez skórę, docierając do mitochondriów uszkodzonej lub chorej tkanki, co prowadzi do fotobiomodulacji. Proces ten skutkuje korzystnymi wynikami terapeutycznymi, takimi jak łagodzenie bólu, regulacja stanu zapalnego, immunomodulacja i wspomaganie regeneracji tkanek.
Zastosowanie terapeutycznej dawki światła na uszkodzoną lub dysfunkcyjną tkankę prowadzi do odpowiedzi komórkowej, w której pośredniczą mechanizmy mitochondrialne, które zmniejszają ból i stan zapalny oraz przyspieszają gojenie.
Głównym celem (chromoforem) tego procesu jest kompleks cytochromu c, który znajduje się w wewnętrznej błonie mitochondriów komórkowych. Cytochrom c jest istotnym składnikiem łańcucha transportu elektronów, który napędza metabolizm komórkowy. W miarę pochłaniania światła pobudzany jest cytochrom c, co prowadzi do zwiększonej produkcji adenozynotrifosforanu (ATP), cząsteczki ułatwiającej transfer energii w komórce.
Oprócz ATP stymulacja laserowa wytwarza również wolny tlenek azotu i reaktywne formy tlenu. Tlenek azotu jest silnym środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne oraz ważną komórkową cząsteczką sygnalizacyjną zaangażowaną w wiele procesów fizjologicznych. Wykazano, że reaktywne formy tlenu wpływają na wiele ważnych fizjologicznych szlaków sygnałowych, w tym na reakcję zapalną. Wykazano, że cząsteczki te zwiększają produkcję czynników wzrostu i sprzyjają odkładaniu się macierzy zewnątrzkomórkowej. Wynikający z tego wzrost proliferacji i ruchliwości komórek prowadzi do powstania szlaków sprzyjających przetrwaniu komórki.
Piersi PBM urządzenie naświetlające
Jedyny na świecie napromieniacz piersi PBM
ZASTOSOWANIA:
● Przed i po ciąży: zapalenie gruczołu mlekowego, wypływ mleka z piersi
● Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
Ból piersi, obrzęk piersi
● Rak piersi przed i po operacji, guzek piersi,
ból węzłów chłonnych, zapalenie
● Okres okołomenopauzalny,
profilaktyka raka piersi


Przebieg zabiegów
Zabiegi polegają na nałożeniu nakładek na piersi lub w przypadku maty na inny obszar ciała i stymulacji tkanek przez czas 30 - 60 minut.
Zabieg odbywa się najczęściej w pozycji leżącej. Pacjent odczuwa delikatne ciepło wytwarzane przez diody, może być też słyszalny delikatny dźwięk w zależności od wytwarzanej częstotliwości.
Zabieg jest komfortowy, relaksujący i przyjemny, nie stanowi żadnego obciążenia.
W zależności od rodzaju schorzenia lub dolegliwości, zabiegi powtarza się w cyklach 5, 10, 20 razy, do uzyskania oczekiwanych efektów terapeutycznych.
Mata naświetlająca PBM
Mata zawiera 544 diody LED optymalne do penetracji tkanek.
Wybór 8 poziomów częstotliwości w oparciu o system częstotliwości Dr. Nogiera
Wskazania do zastosowania:
-
osłabione krążenie w kończynach
-
sztywność i bóle stawów i mięśni
-
obrzęki
-
urazy i kontuzje
-
uszkodzenia, stany zapalne struktur nerwowych
-
redukcja stresu
-
zaburzenia hormonalne
-
zwiększenie syntezy ATP

